مقالات نقش گذاران

برچسب چیست؟

برچسب چیست؟

برچسب چیست؟

یک برچسب ، یک تکه کاغذ ، فیلم پلاستیکی ، پارچه ، فلز یا سایر مواد چسبیده به یک ظروف یا محصول است که روی آن اطلاعات یا نمادهای نوشته یا چاپ شده در مورد محصول یا کالای ساخته شده است. اطلاعاتی که مستقیماً روی ظرف یا مقاله چاپ می شوند نیز می توانند برچسب گذاری شوند .برچسب ها کاربردهای زیادی دارند ، از جمله ارتقاء و ارائه اطلاعات در مورد منشاء محصول ، تولید کننده (مانند نام تجاری ) ، استفاده ، ماندگاری و دفع ، برخی یا همه این موارد ممکن است توسط قوانینی مانند مواد غذایی در انگلستان  یا ایالات متحده تنظیم شود.  روش های تولید و اتصال به بسته بندی بسیار و متنوع است و همچنین ممکن است تابع استانداردهای شناخته شده بین المللی باشد . در بسیاری از کشورها ، محصولات خطرناک مانند سموم یا مایعات قابل اشتعال باید دارای یک برچسب هشدار دهنده باشند.

از برچسب ها می توان برای هر نوع ترکیب شناسایی ، اطلاعات ، هشدار ، دستورالعمل استفاده ، مشاوره زیست محیطی یا تبلیغات استفاده کرد. آنها ممکن است برچسب دائمی یا موقت یا بسته بندی چاپی باشند.

محصولات :

شناسایی محصول دائمی توسط یک برچسب امری عادی است. برچسب ها باید در طول عمر محصول ایمن بمانند. به عنوان مثال ، یک بشقاب VIN روی یک اتومبیل باید در برابر گرما ، روغن و لعاب مقاوم باشد. به همین ترتیب ، یک برچسب مواد غذایی باید تا زمان استفاده از مواد غذایی مقاوم باشد. برچسب های محصول قابل جابجایی باید تا زمان حذف آنها پیوند برقرار کنند. به عنوان مثال ، برچسب موجود در یخچال جدید دارای اطلاعات مربوط به نصب و  کاربردهای محیطی است: برچسب باید بتواند به محض نصب از دستگاه تمیز و به راحتی پاک شود. برچسب ها برای مواد غذایی و نوشیدنی ها به طور معمول شامل اطلاعات مهم و حیاتی مربوط به محتویات یا مواد مورد استفاده در یک محصول هستند ، همچنین ممکن است خطرات آلرژی خاصی مانند وجود گلوتن یا سویا را از بین ببرد. FDA همچنین استاندارد هایی را برای تنظیم اطلاعات ارائه شده در برچسب ها و بسته بندی نوشیدنی فراهم می کند. این برچسب ها شامل اطلاعاتی مانند نام تجاری ، نام کلاس و نوع و محتوای الکل می باشد.

بسته بندی:

بسته بندی ممکن است دارای برچسب باشد که به بسته وصل شده یا یکپارچه باشد. این موارد ممکن است دارای قیمت گذاری ، بارکد ، شناسایی UPC ، راهنمایی استفاده ، آدرس ، تبلیغات ، دستور العمل ها و غیره باشد.

در محیط های صنعتی یا نظامی ، از برچسب دارایی استفاده می شود تا به روشنی دارایی ها را برای اهداف تعمیر و نگهداری و عملیاتی مشخص کند. چنین برچسب ها غالباً ازطریق حکاکی  یا یک ماده مشابه ساخته می شوند. آنها معمولاً کاملاً آشکار و دائم هستند و معمولاً حاوی بارکدی برای شناسایی الکترونیکی  هستند. به عنوان مثال ، ارتش ایالات متحده برای دارایی های خود از سیستم UID استفاده می کند.

منسوجات :

معمولاً پوشاک دارای برچسب های مراقبت و درمان جداگانه ای هستند که در بعضی از مناطق تحت قانون هستند. این برچسب ها به طور معمول نشان می دهد که چگونه باید مواد شستشو شود (مثلاً دستگاه شستشو در خشکشویی ) ، از چه سفید کننده استفاده شود. برچسب های پارچه ممکن است در پوشاک بافته شده و یا متصل شده باشند و ممکن است درگرما مقاوم باشند ، رنگی ، قابل شستشو ، چرم یا PVC / پلاستیک. برچسب های چاپی جایگزینی برای برچسب های بافته شده هستند. برخی از مبلمان و تشک های اثاثه یا لوازم داخلی دارای برچسب هایی هستند که طبق قانون لازم است منسوجات حاوی سموم دفع آفات به عنوان یک ماده نیز ممکن است نیاز به تایید دولت و برچسب زدن اجباری داشته باشند. به عنوان مثال ، در ایالات متحده ، برچسب ها باید شماره ثبت آفت کش ها ، بیانیه مواد تشکیل دهنده ، اطلاعات ذخیره و دفع و اظهارات زیر را بیان کنند: “استفاده از این محصول به شکلی مغایر با برچسب زدن آن نقض قانون فدرال است.” همچنین ممکن است یک برچسب شامل نام شرکت یا شماره شناسایی و لیست محتوای مواد لازم باشد. 

ارسال نامه:

برچسب های پستی مخاطب ، فرستنده و هر اطلاعات دیگری را که ممکن است در هنگام حمل و نقل مفید باشد ، شناسایی می کنند. بسیاری از بسته های نرم افزاری مانند برنامه پردازش کلمه و مدیر تماس با ما، برچسب های پستی استاندارد را از یک مجموعه داده مطابق با استانداردهای پستی تولید می کنند. این برچسب ها همچنین ممکن است شامل بارکد های مسیریابی و شرایط ویژه حمل و نقل برای تسریع در تحویل باشد.

برچسب های تخصصی:

  • از برچسب های نوت بوک عمدتاً برای شناسایی صاحب و هدف نوت بوک استفاده می شود. برخی از اطلاعات روی برچسب ممکن است شامل نام ، محتویات و تاریخ شروع باشد.
  • برچسب های Piggyback از ترکیب دو لایه بستر چسب ساخته می شوند. لایه پایین پشتیبان را برای قسمت بالا تشکیل می دهد. برچسب را می توان برای هر شیء به طور عادی اعمال کرد ، لایه بالا می تواند یک برچسب قابل جابجایی باشد که می تواند در جای دیگر اعمال شود ، که ممکن است پیام یا علامت گذاری بر روی برچسب باقیمانده زیر آن را تغییر دهد. اغلب در پاکت نامه های اکسپرس استفاده می شود. برنامه های کاربردی دیگر شامل برچسب تغییر قیمت است که در هنگام اسکن شدن ، دستیار تا می تواند برچسب کاهش قیمت را عقب بیندازد و بارکد اصلی را کنترل کند که بتواند مدیریت جریان سهام را اسکن کند. 
  • برچسب های هوشمند دارای تراشه های RFID هستند که در زیر سهام لیبل تعبیه شده اند.
  • برچسب های انسداد به هیچ وجه قابل مشاهده نیستند ، آنچه که در زیر یک چسب خاکستری قوی قرار دارد را پنهان می کنند.
  • برچسب های رادیواکتیو . استفاده از ایزوتوپهای رادیواکتیو از عناصر شیمیایی ، مانند کربن -14 ، برای ردیابی داخل بدن ترکیبات شیمیایی امکان پذیر است .
  • لیزر و یا چاپگر برچسب های برش به طور کلی قالب در 8.5 “× 11” (نامه ایالات متحده) یا A4 ورق به اندازه، و در بسیاری از اشکال مختلف، اندازه، فرمت های و مواد. مواد لیبل لیزری یک سهام غیر قابل تهیه است که برای مقاومت در برابر گرمای شدید پرینترهای لیزری و دستگاه های کپی ساخته شده است. 
  • از برچسب های امنیتی برای ضد جعل ، محافظت از مارک ، مهر و موم های آشکار و مهر و موم های ضد زائر استفاده می شود . استفاده از چاپ امنیتی ، هولوگرافی ، نقش برجسته ، بارکد ، تراشه های RFID ، چاپ سفارشی و پشتیبان های ضعیف (یا ضعیف) رایج است. آنها برای احراز هویت ، کاهش سرقت و محافظت در برابر تقلبی مورد استفاده قرار می گیرند و معمولاً در کارتهای شناسایی ، کارتهای اعتباری ، بسته بندی و محصولات از CD تا الکترونیک گرفته تا پوشاک استفاده می شوند.
  • برچسب های ضد میکروبی . با رشد عفونت های به دست آمده در بیمارستان مانند MRSA و E-Coli ، استفاده از برچسب های ضد میکروبی در مناطق حساس به عفونت بیمارستان ها به مبارزه با این نوع میکروب ها کمک می کند.
  • برابر کردن برچسب، همچنین به عنوان شناخته شده بروشور ، چند صفحه و یا طولانی برچسب، یا lablets (ترکیب برچسب + جزوه). در جایی که این بسته به اندازه کافی بزرگ نباشد که بتواند تمام اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشد ، برچسب های تاشو اغلب به جزوه های جداگانه ترجیح داده می شوند که به راحتی از بین می روند. این برچسب ها اغلب در مواد شیمیایی کشاورزی و داروهای مصرفی مشاهده می شود.
  • برچسب های بارکد بخش بزرگی از برچسب های تولید شده امروزه بارکدی دارند ، یا برای شناسایی محصول ، قابلیت ردیابی در مواردی از قبیل بسته های حمل و نقل ، و مواردی که نیاز به احراز هویت و محافظت از برند دارند. بسیاری از قالب های بارکد مختلف در برچسب ها یافت می شود ، اما یکی از رایج ترین قالب های توزیع شده ، شماره مقاله بین المللی (EAN) است . این کدی است که برای شناسایی محصولات خرده فروشی در سراسر جهان استفاده می شود و تقریباً در تمام برچسب های بسته بندی در سطح مصرف کننده یافت می شود.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها